leke tedavisi

Leke Tedavisi

Leke derimizin rengini veren melanin pigmentleri melanosom isimli hücreler tarafından üretilir.Çeşitli dış veya iç uyarılar sonucu bu hücreler aşırı melanin üretebilir. Aşırı melanin üretimi ile derimizde lekeler oluşur. Çil, güneş yanığı, hamilelik sonrası oluşan melazma, ilaç kullanımı gibi bir çok sebepten cildimizde lekeler oluşabilir. Leke tedavisi için çeşitli tedavi şekilleri mevcut.

Bu yöntemlerden en eski olanı kimyasal peeling dediğimiz soyma işlemidir. Bu işlemde çeşitli kimyasal maddelerle derinin üst tabakası soyulur, alttan gelen yeni deri lekesiz ve pürüzsüz olur. Ancak peeling işlemi koyu tenli kişilerde yapılmaz ,koyu tenli kişilerde işlem sonrası polstezyonel hiperpigmentasyon dediğimiz leke riski yüksektir. Yaz aylarında yapılmaz. Beyaz tenli kişilerde yapılır.

Akneli Cilt Ve Özellikleri: Gözeneklerin içinde şeffaf yağ birikimleri mevcuttur.Nerdeyse herkes bunları burun kenarlarında görebilir. Sıkışmış sebum havayla temas ettiğinde siyah bir renk alır.Siyah noktalar ve beyaz noktalar burun kenarları ve çene ortası gibi daha çok yağ bezinin bulunduğu alanlarda yüzeye çıkar.Bu tür sivilcelenmeler özellikle adet dönemi başlamadan önce ve menapoz döneminde ortaya çıkar.Bunun sebebi östrojen seviyesinde düşme ve androjen özelliği olan hormonlarda artıştır.Yağ,ölü cilt hücreleri ve bakteri ile karşılaştığında kırmızı enflamasyonlu sivilceler meydana gelir.Tipik akne lezyonu, kabarık kırmızı, genelde şişkin olur.

Kuperozlu Cilt Ve Özellikleri: Kuperoz bir dolaşım bozukluğudur.Yanaklar ve burnun üzerinde gözle görülen kırmızı çatlak kılcal damarcıklarla kendini belli eder.Damarların genişlemesi sonucu küçük kılcal damarlar cildin içinden görünür hale gelir.Dayanıksızlaşan damarlar tekrar büzüşemez.Aslında cilt altında bulunması gereken damarlar yüzeye çıkar,tıpkı bir ağ gibi.Bu küçük kan damarları genellikle ince ciltlerde görülür.

Leke en çok nerede oluşur?

Cildin hassas olduğu, güneş ve kimyasal maddelerle en fazla temas eden bölgeler başta olmak üzere; lekeler bazı hastalıklar ve yaşın ilerlemesi ile birlikte vücudun her bölgesinde görülebilir. Eller güneş ve kimyasallarla temas etmesi nedeniyle, yüz ve boyun cildi ise güneşle olan temasın fazlalığından dolayı lekenin en fazla görüldüğü bölgelerdir.

Güneş lekesi olmaması için ne yapılmalıdır?

Güneş lekesi şikayeti olanların düzenli olarak yaz, kış, gün içinde 4 saatte bir, en az 30 faktörlü güneşten koruyucu ürünler kullanmaları gerekir. Ayrıca güneşten koruyucu kullanırken bile çok fazla direkt güneşe maruz kalınmamalı, gölgede durmaya özen göstermeli ve şapka, gözlük takılmalıdır. Kapatıcı baz üzerine ten renklerine uyumlu fondöten veya pudra kullanabilirler. Bu kapatıcıların içinde güneşten koruyucu olması gerekir. Böylece hem lekeler kapatılır, hem tedaviye destek olunmuş olur.
Lekenin lazer tarafından görülüp yok edilmesi normal cilt rengindeki hücreleri ise etkilememesi esasına dayanır. Tedavi yaklaşımları lekelerin yerleşimine, yaygınlığına ve tipine göre programlanmalıdır.

Leke tedavisi sonrasında lekelenmelerin tekrarlamaması için önlemler alınmalıdır. Bunların en önemlisi güneş ışınlarından korunmak ve uzak kalmaktır. Bu yüzden leke tedavisi almakta olan hastalara güneşin en etkin olduğu saatlerde kapalı alanlarda bulunmaları ve gün içinde mutlaka belirtilen aralıklarla koruyucu özelliği yüksek güneş kremi uygulaması gerekliliği vurgulanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir