Karın Germe Ameliyatı

Karın germe ameliyatı bir zayıflama yöntemi değildir. Kilo verildikten sonra ya da istenilen kiloya ulaşıldığında meydana gelen sarkmaların toparlanması, ya da kalıcı olarak yerleşen yağ dokusunun alınmasına yönelik gerçekleştirilen bir ameliyattır. Tam karın germe ameliyatı (Abdominoplasti) ve Kısmi karın germe ameliyatı (mini-abdominoplasti) yapılabilmektedir.

Abdominoplasti basit ve güzel sonuçlar veren bir operasyondur. Vücut kontürünün düzgünleştirilmesi (liposuction, meme büyütme, meme küçültme) ve diğer bazı ameliyatlar (rahim, yumurtalık ameliyatları vb.) ile birlikte gerçekleştirilebilmektedir.

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) kimlere uygulanabilir?

Karın germe işlemi için karın kaslarında gevşeme ya da karın derisinde sarkma olmalıdır. Bu tür problemleri olan kadın erkek herkese karın germe operasyonları uygulanabilmektedir. Karın germe özellikle doğum sebebiyle karın bölgesinde çatlaklar ve sarkmalar meydana gelmiş, karın kasları zayıflamış bayanlarda uygulanmaktadır.

Karın Germe Ameliyatı Öncesi neler yapılmalıdır?

Karın germe işlemi cerrahi bir müdahale olduğundan dolayı öncelikle mutlaka doktorunuzla ayrıntılı olarak görüşmelisiniz. Ameliyat sonrası beklentilerinizi belirtmeli ve nasıl bir sonuç alacağınızı net bir şekilde öğrenmelisiniz. Bununla birlikte sigara içen hastalar bu ameliyattan en az 1-2 hafta önce sigaraya ara vermeleri önerilir. Ayrıca E vitamini ve aspirin gibi ilaçları da operasypn öncesi kullanmamanız gerekiyor.

Karın germe ameliyatı nerede yapılır ?

Tam veya kısmi abdominoplasti veya karın germe ameliyatları cerrahi bir müdahale olduğu için hastane şartlarında yapılmalıdır.

İkinci Kez Karın Germe Ameliyatı Yapılabilir mi?

Daha önce karın germe ameliyatı yaptırmış olmak tekrar olmaya engel değildir. Eğer yıllar içerisinde herhangi bir nedenle karın kaslarında gevşeme ve karın derisinde sarkmalar oluşursa önceki ameliyat izleri kullanılarak, yeni iz oluşturmadan, tekrar karın germe ameliyatı yapılabilir.

Tam Karın Germe (Abdominoplasti) Ameliyatı

Ameliyat tam teşekküllü hastane koşullarında ve genellikle genel anestezi altında yapılır, 2-3 saat sürer. Bir veya iki gün hastanede yatmak gerekir.

Genital bölgenin hemen üzerinde (sezeryan ameliyatı izinin olduğu bölge)başlayan ve her iki yana doğru uzanan bir kesi yapılır. Kesinin yerleşimi iç çamaşır içerisinde gizlenecek şekilde planlanır. Kesinin boyu deri fazlalığının durumuna göre değişir. Karın derisi altındaki karın ön duvarı kaslarının üzerinden kaldırılır. Göbek, çevresine yapılan bir kesi ile yerinde bırakılır. Karın kasları dikişler yardımı ile sıkılaştırılır. Karın derisi aşağı doğru çekilir ve fazla deri çıkartılır. Genellikle göbek hizasının altında kalan deri bu şekilde çıkartılırken göbek üzerindeki deri de aşağıya doğru çekilerek yeni yerine dikilir. Bu işlemlerle hem karındaki gevşeklik hem de deri fazlalığı giderilerek karın derisi gerilmiş olur. Göbek, açılan bir kesiden çıkartılır ve yeni yerine dikilir. Bu işlemler sırasında geride kalan ve gerilmiş olan karın derisinin altındaki fazla yağ dokusu da cerrahın tercihine göre aynı seansta çıkartılabileceği gibi başka bir seansa da bırakılabilir.

Aynı seansta genital bölgede fazla yağ toplanması varsa o da tedavi edilir.

Ameliyat alanında biriken kan ve doku sıvısının dışarıya çıkarılması için dren denilen küçük hortumlar yerleştirilir ve bu drenler bir veya iki gün sonra çekilir. Genellikle cilt altına konan kendiliğinden eriyen gizli dikişler ile kesi kapatılır. Cilde konulan dikiş varsa bir hafta sonra alınır. 4 hafta süre ile bir bel korsesi kullanmak suretiyle ameliyat alanı desteklenir.

Kısmi Karın Germe (Mini Abdominoplasti)

Özellikle göbek seviyesinin aşağısında kalan kısımda bombeleşme ve deri sarkması varsa daha kısa bir kesi ile göbeğin altında kalan karın derisi kaldırılır, karın kasları sıkılaştırılır ve fazla deri çıkartılır. Göbek ve üzerine dokunulmaz (veya sadece liposuction uygulanır).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir